Rejonowe Koło Pszczelarzy Pogórza Strzyżowskiego

Wojewódzki Związek Pszczelarski w Rzeszowie

W kwietniu 2019 koło tworzyło 82 pszczelarzy opiekujących się 2263 rodzinami pszczelimi.

Układ pogody w ostatnich trzech miesiącach mocno odbiegał od normy do której byliśmy przyzwyczajeni a naszym terenie. W zależności od położenia pasiek i rasy pszczół hodowanych w naszych pasiekach zaistniały dwa warianty w zachowaniu się rodzin pszczelich.

  1. W pasiekach, gdzie ostatni czerw wygryzł się do końca września i rodziny zostały odymione Apiwarolem w terminie 30 września – 5 października sytuacja jest najlepsza. Siła rodzin utrzymuje się na poziomie zazimowania. Matki nie podjęły czerwienia. Próbne odymianie początkiem listopada dało efekty w postaci osypu samic Varroa na wkładce od 2 do 10 sztuk. Rodziny te czeka jeszcze 1 zabieg przy pomocy kwasu szczawiowego lub Apiwarolu końcem listopada.
  2. W rodzinach, które w terminie zabiegu 30 września – 5 października posiadały czerw i matki nie przerwały czerwienia sytuacja jest poważna. Testowe odymienie 10 listopada rodzin, gdzie cały czerw był wygryziony wykazało od 100 do 350 osypanych pasożytów. W rodzinach, gdzie dalej jeszcze był czerw a pszczoły wyraźnie osłabły osyp Warrozy był na poziomie 50 – 200 sztuk. Znakiem tego jeszcze 200 lub więcej osobników przebywało na pozostałym czerwiu. W rodzinach, gdzie matka nie przerwała czerwienia a siła rodziny zmniejszyła się istotnie w porównaniu do stanu układania gniazd należy zastosować indywidualne traktowanie takich rodzin poprzez: łączenie rodzin, usunięcie resztek czerwiu, ułożenie na nowo gniazda, odymienie itp.

Proszę wszystkich pszczelarzy o indywidualne przeanalizowanie sytuacji w pasiekach i poszczególnych rodzinach. W przypadku posiadania pasiek w różnych lokalizacjach, sytuacja w każdej z nich może być całkowicie odmienna. Należy zwrócić uwagę, że w rodzinach mocno opanowanych przez Warrozę, duża ilość pszczół jest osłabiona i będzie krótko żyć. Jeśli obserwujecie szybkie wypszczelanie się rodzin, łączenie słabych po dwie lub trzy może być jedyną szansą uratowania pasieki. Przy łączeniu rodzin w jedną silną, należy usunąć resztki czerwiu, który będzie opanowany mocno przez Warrozę oraz odymić Apiwarolem. W zależności od prognoz pogody od 25 listopada możemy przeprowadzić ostatni zabieg dobicia pozostałej Warrozy kwasem szczawiowym.

Koordynator ds. Walki z Warrozą WZP Rzeszów
Marek Barzyk

 

Logo Miodowego Kanału Informacyjnego